FREE Colville Primary iPhone & Android App
Useful Links

Useful Links

Colville Primary

Staff and Key Emails

Do you need to email one of us? Click on the link to do so.

Senior Leaders

Office and Maintenance Staff 

Executive Headteacher: Jagdeep Birdi

Head of School: Laurie Grandy

Deputy Head Teacher: (KS2 and Assessment): Jeremy Barton

Assistant Head Teacher (SENDCo): Nikki Pieniek-Jones

Assistant Head Teacher (EYFS and NQTs): Raine Jarrett-Smith

Assistant Head Teacher (KS1 and Initial Teacher Training): Zoe Barton

Business Operations Manager: Sasha Udaw

Business Operations Manager: Sasha Udaw

Admin Officer: Catherine O’Connor-Brady

Receptionist and Admin Officer:

7.45am - 1.30pm Melissa Richards

Site Manager: Chris Shanks

Site Assistant: Derrick Hoare

Gardener: Nadia Feiner

 Colville Primary School currently has 16 class groups and they are organised as follows:

Year 6 – Gold M

Class Teacher - Arianna McCallam 

Partner Teacher - Bonita Anderson

Partner Teacher - Mirelle Brou

Targeted Support Teacher - Jeremy Barton

Year 6 – Gold D

Class Teacher –  Millie Diamond 

Graduate Teacher - Lauren McCarthy 

Partner Teacher - Naomi Sawyer 

Targeted Support Teacher - Jeremy Barton 

Year 5 – Violet P

Class Teacher - Manal Peeran

Partner Teacher – Samuel Lucas

Partner Teacher - Wallid Meahdi

Year 5 – Violet M

Class Teacher - Shayda Memarzadeh 

Higher Level Partner Teacher – Wendy Benfield

Partner Teacher - Hester Comins

Year 4 – Indigo P

Class Teacher - Micael Pontes 

Partner Teacher - Shelley Tracey 

Partner Teacher - Chris Broomes

Year 4 – Indigo H

Class Teacher - Camilla Hoare

Partner Teacher - Mahalia Hudson 

Partner Teacher - Nawel Badji

Year 3 – Blue P

Class TeacherAmelie Pralle

Partner Teacher - Jamal Hope

Partner Teacher - Natalia Zblewska 

Targeted Support Teacher - Zoe Barton

Year 3 – Blue W

Class Teacher - Charlie Wills 

Partner Teacher - Denise Daley 

Partner Teacher - Kim Moys 

Targeted Support Teacher - Zoe Barton

Year 2 – Green H

Class TeacherLydia Henley 

Graduate Teacher - Helena Rogers 

Partner Teacher - Katherine Earl

Targeted Support Teacher - Zoe Barton

Year 2 – Green B

Class Teacher  Ioanna Bountouva

Partner Teacher - Ali Fletcher 

Partner Teacher - Alexander Worlding 

Targeted Support Teacher - Zoe Barton

Year 1 – Yellow P

Class Teacher – Monika Pryszczepienko 

Partner Teacher - Najat Charkaoui

Partner Teacher  - Polly Daley 

Literacy Intervention Teachers - Nicola Bridges and Ursula Parvex

Year 1 – Yellow L

Class Teacher  Ellen Lydon

Partner Teacher - Callum Anderson 

Partner Teacher - Edward Hardy 

Partner Teacher - Ismahan Egal

Literacy Intervention Teachers - Nicola Bridges and Ursula Parvex

Reception – Orange N

Class Teacher - Holly Norman 

Early Years Educator - Angela Alves

Early Years Educator Julia Olayemie-Coker

Reception – Orange P

Class Teacher - Celia Platt 

Graduate Teacher - Ashyha Broomes

Partner Teacher - Margaret Lewington

Nursery – Red

Class Teacher - Maria Llopis Puchol

Early Years Educator – Ausrine Patsilivia

Early Years Educator – Celena Malcolm

Early Years Educator - Chloe Viiligas 

Early Years Educator - Anita Everett

Targeted Support Teacher - Raine Jarrett-Smith

Day Care

Early Years Educator – Janice Dyson

Early Years Educator - Guoda Alkenaviciute

Early Years AssistantSkye Bardill

Early Years Assistant - Louise Akroyd

 

Non-Class Based Teachers and Specialist Teaching Staff

SENDCos: Nikki Pieniek-Jones and Ursula Parvex

Family Welfare Leader: Amy Herbert

Art Teacher: Amma Gyimah

Computing Teacher: Tom Bolton

French Teacher: Amelie Pralle and Edward Hardy 

Music Teacher: Emma Stiman

Violin Teacher: Jamal Hope

Piano Teachers: Ita Murphy and Andrei Iliushkin

Trumpet Teacher: TBC

PE Teacher: Allan Finnett

Counsellor: Tae Catford

Speech and Language Therapist: Annabel Grove

Art Therapist: Hollie Caldecourt

ICT Technician: Omar Weston

Midday Meal Supervisor: Suzanne Lewis

Gardener: Nadia Feiner

 

Before School Care:

Breakfast Club Assistants: Suzanne Lewis & Polly Daley